Holterovská monitorace EKG
Co je holterovské vyšetření EKG?
Holterovská monitorace EKG je speciální typ vyšetření, při kterém se po delší dobu kontinuálně sleduje elektrická aktivita srdce. Na rozdíl od standardního EKG, při němž se zaznamenává srdeční činnost po dobu jen několika sekund, holterovské záznamníky zaznamenávají EKG podle indikace po dobu 24 hodin až desítek dnů. Ze záznamu lze potom vyhodnotit, jaká je srdeční činnost ve spánku, v klidu, při běžných činnostech a zátěži. Dlouhodobá EKG monitorace se používá pro diagnostiku a sledování srdečních potíží a poskytuje důležité informace o srdečním rytmu v dlouhodobější perspektivě.
Jaké jsou výhody holterovské monitorace?
- Dlouhodobé monitorování zaznamenáváním elektrické srdeční činnosti po delší dobu zvyšuje šance na záchyt poruch srdečního rytmu (arytmií), které se vyskytují jen záchvatovitě a na kratší dobu, takže se je obvykle nedaří zdokumentovat na standardním EKG.
- Monitorování probíhá během běžných denních aktivit pacienta, což umožňuje lékařům získat informace o srdeční činnosti v různých situacích.
- Holterovská monitorace je neinvazivní a kromě případné kožní reakce na nalepovací elektrody nemá žádné nežádoucí účinky.
Jaké jsou indikace k holterovské monitoraci?
- Pátrání po poruchách srdečního rytmu (arytmiích) při příznacích podezřelých z arytmie (např. při pocitu bušení srdce, pocitu na omdlení, omdlení apod.). Zachycení arytmie na EKG umožní stanovit diagnózu a podle nálezu zvolit další léčbu.
- U pacientů po cévní mozkové příhodě (CMP) se používá k pátrání po fibrilaci síní . Tato arytmie často je příčinou vzniku kardioembolizační mozkové příhody, a protože se může objevovat pouze záchvatovitě, na klidovém EKG nemusí být zachycena.
- Ověření účinnosti medikamentózní nebo ablační léčby arytmií.
Jak se na holterovské vyšetření připravit?
Před vyšetřením se doporučuje:
- Nepoužívat tělové krémy nebo oleje na hrudníku, které by mohly zhoršit přilnavost elektrod.
- Nosit pohodlné oblečení, pod kterým se snadno schová záznamník a elektrody.
Jak vyšetření probíhá?
- Nasazení přístroje: Pokud si přístroj vyzvedáváte v ambulanci odborného lékaře, zdravotnický personál Vám na hrudník připevní malé elektrody, které jsou připojeny k přenosnému EKG záznamníku. U dlouhodobé monitorace lze přístroj obdržet poštovní službou a EKG elektrody a přístroj jednoduše aplikovat podle návodu.
- Denní aktivity: Po nasazení přístroje můžete pokračovat ve svých běžných denních činnostech. Je důležité si vést deník, do kterého si zaznamenáváte dobu a vykonávanou činnost a zejména čas výskytů případných symptomů (např. pocitu bušení srdce, závrati, bolesti na hrudníku atd.).
- Nošení přístroje: Během doby monitorování se vyvarujte kontaktu přístroje s vodou, pokud není vysloveně uvedeno, že je přístroj voděodolný
- Vrácení přístroje: Po uplynutí doby monitorování vrátíte přístroj do ordinace, kde vám zdravotnický personál přístroj sundá a zkontroluje zaznamenaná data. U dlouhodobé monitorace EKG lze vrátit záznamník osobně nebo poštovní službou.
Co dělat během vyšetření?
- Pokračujte ve svých běžných aktivitách, pokud nejsou lékařem doporučena žádná omezení.
- Zaznamenávejte všechny neobvyklé pocity nebo symptomy do deníku.
- Vyhněte se kontaktu s vodou, abyste zabránili poškození přístroje.
Jaká jsou rizika a vedlejší účinky?
EKG Holterovské vyšetření je neinvazivní a bezbolestné. Vedlejší účinky jsou velmi vzácné, ale někteří pacienti mohou zaznamenat podráždění kůže v místě připevnění elektrod. Pokud zaznamenáte výrazné podráždění nebo jiné problémy, informujte svého lékaře.
Kdy se dozvím výsledky monitorace EKG?
Výsledky vyšetření jsou obvykle k dispozici několik dní po vrácení přístroje. Lékař vám vysvětlí, co výsledky znamenají a zda jsou nutná další vyšetření nebo léčba.
Jaká monitorace se používá, pokud se arytmie objevují jen velmi sporadicky?
V případě, že se obtíže objevují jen málo často (např. jednou za měsíc), nemusí se arytmie zachytit ani pomocí delší holterovské monitorace. V takovém případě se používají tzv. epizodní záznamníky. Jedná se o přístroje, které nezaznamenávají EKG kontinuálně, ale aktivují se pouze v případě obtíží (přístroj se přiloží na hrudník a zaznamená se EKG). Jinou možností je použití malého implantabilního záznamníku EKG. Tento přístroj se zavádí do podkoží na hrudníku a srdce stále monitoruje. EKG zaznamenává pouze v případě, že dojde k arytmii nebo ho aktivuje pacient. Tento systém se používá především u nemocných, u kterých arytmie vedou k závažným symptomům, např. poruše vědomí (tzv. synkopě).
Mám chytré hodinky s EKG záznamem. Může to nahradit monitoraci EKG?
V současné době je na trhu řada zařízení, která spadají do oblasti tzv. nositelné elektroniky (anglicky wearables). Tato zařízení obsahují celou řadu senzorů, které mohou zaznamenávat vybrané životní funkce. Principiálně tato zařízení hodnotí srdeční činnost buď z průběhu pulsové vlny, nebo přímo snímáním elektrických potenciálů srdce (analogie EKG). K diagnostice poruch srdečního rytmu je mnohem přínosnější druhý způsob, který umožňuje záznam EKG křivky. Pokud je přístroj touto funkcí vybaven, lze jej k záchytu a diagnostice arytmií úspěšně použít.