Co jsou srdeční arytmie?

Srdeční arytmie představují poměrně rozsáhlou skupinu poruch normálního srdečního rytmu. Tyto poruchy zahrnují jednak pomalý srdeční tep (tzv. bradykardie) nebo naopak rychlý srdeční tep (tzv. tachykardie). Obecně mohou arytmie vycházet z oblasti srdečních síní (tzv. supraventrikulární arytmie) či srdečních komor (komorové arytmie). Nejčastější arytmií je fibrilace síní.

Jak se arytmie projevují?

Škála projevů srdečních arytmií je pestrá, od naprosto bezpříznakových poruch přes záchvatovité bušení srdce (tzv. palpitace) až po závažné stavy, které mohou být spojeny s krátkodobou ztrátou vědomí (synkopa), nebo dokonce náhlou srdeční smrtí.

Jak se arytmie diagnostikují?

Pro diagnózu arytmií je vždy klíčový EKG záznam – tzv. klidové 12svodové EKG. Pokud se arytmie na klidovém EKG nezachytí, je indikována holterovská monitorace, kdy se zaznamenává omezený počet kanálů EKG po dobu jednoho až několika dní. Pro základní orientaci stačí i jeden svod EKG, čehož se využívá v malých záznamnících EKG, nebo dokonce v chytrých hodinkách. Problémem je, že mnoho arytmií může mít pouze přechodný charakter. V takových případech nám pomáhají tzv. epizodní záznamníky, které má buď pacient nalepeny na hrudníku, nebo si je přikládá na hrudník. V některých případech je k přesné diagnostice arytmií třeba provést invazivní výkon – tzv. elektrofyziologické vyšetření.

Jak se arytmie léčí?

K léčbě arytmií se používají léky, tzv. antiarytmika. Ty mohou potlačit vznik arytmií nebo je přerušit. Úspěšnost takové léčby se liší podle typu arytmií a konkrétních pacientů. K přerušení arytmie se používá elektrická kardioverze. Jedná se o zákrok, kdy se pomocí elektrického výboje jednorázově přeruší (resetuje) srdeční aktivita, a tak se obnoví normální rytmus. V některých případech léčba zahrnuje implantaci kardiostimulátoru nebo implantabilního kardioverteru-defibrilátoru. Pokud arytmie recidivují lze provést katetrizační ablaci. To je invazivní zákrok, jenž cílí na místa v srdci, ze kterých arytmie vzniká nebo která jsou pro udržení arytmie důležitá.

Bradykardie

Jedná se o poruchu rytmu, kdy srdce pracuje pomalu.

Fibrilace síní

Fibrilace síní je nejčastější poruchou srdečního rytmu (arytmií) a její výskyt se odhaduje na 2–4 % v dospělé populaci.

Komorové arytmie

Mohou postihovat zcela zdravé jedince, ale mnohem častěji se vyskytují u pacientů se srdečním onemocněním.

Náhlá srdeční smrt

Termín náhlá smrt označuje úmrtí z přirozených příčin, ke kterému dojde do hodiny od vzniku potíží.

Paroxysmální supraventrikulární tachykardie

Za tachykardii pokládáme rychlé stahy srdce o frekvenci nad 100 za minutu.

Synkopa

Synkopa je ztráta vědomí, která je krátkodobá (zpravidla kratší než 1 minuta), nebo způsobena přechodným snížením prokrvení mozku.

Restriktivní kardiomyopatie v kostce

Typickými projevy jsou námahová dušností, pocity slabosti, únavnosti, nevýkonnosti, časně se mohou objevit otoky dolních končetin, zvětšení břicha v důsledku...

EKG Holterovské vyšetření

Holterovská monitorace EKG je speciální typ vyšetření, při kterém se po delší dobu kontinuálně sleduje elektrická aktivita srdce.

Head up titl test

Tento test simuluje situaci, při níž dochází u nemocného ke krátkodobé ztrátě vědomí.

ICD kardioverter – defibrilátor

ICD je přístroj, který je podobný kardiostimulátoru a umí plnit všechny jeho funkce...

Kardiostimulátory

Kardiostimulátor je zařízení, které se používá k léčbě poruch srdečního rytmu, nejčastěji bradykardií (pomalá srdeční činnost).

Kardioverze

Elektrická kardioverze (EKV) je neinvazivní výkon určený k obnovení sinusového rytmu u pacientů s různými typy srdečních arytmií...

Katetrizační ablace

Katetrizační ablace je intervenční výkon, jehož cílem je nalezení kritických míst zodpovědných za arytmii a jejich následné zničení pomocí aplikace energie.