Historie implantací ICD v ČR

Úplně poprvé voperovali kardioverter-defibrilátor (ICD) v únoru 1980 lékaři v americkém Baltimoru. Za zrodem ICD stálo mnohaleté úsilí profesora Michela Mirowského. Tento lékař byl během působení v Izraeli (kam odešel z Polska po druhé světové válce) otřesen smrtí svého učitele na arytmii a rozhodl se vyvinout zařízení, které by pomáhalo podobně nemocným. Svůj vynález nejprve úspěšně vyzkoušel na psech, než bádání se svým týmem - i přes odpor části odborné veřejnosti - korunoval v roce 1980 první implantací u člověka.

Do Evropy se nová metoda dostala v říjnu 1982, když ji použili ve Francii. V ČR byl ICD poprvé implantován v IKEM 31. října 1984 devětadvacetiletému pacientovi s dilatační kardiomyopatií. Za první výkon odpovídal tým tvořený: J.Bytešníkem, Z.Náprstkem, J.Pirkem a S.Nisamem. Byl to první zákrok v zemích bývalého východního bloku a IKEM byl 20. centrem v Evropě, které se k programu připojilo. Československo se tak zařadilo mezi první země světa, které tuto metodu začaly používat. Zákrok se podařil a ICD během následujícího roku a půl pacientovi více než třicetkrát pomohl vypořádat se s nepravidelným rytmem srdce. V červenci 1986 kvůli slabé baterii lékaři zařízení vyměnili, na podzim téhož roku ale mladý muž zemřel na srdeční selhání.

Původní přístroj implantovaný před 30 lety vážil téměř 300 gramů. Musel se voperovat přímo do břišní stěny, elektrody se našívaly na povrch srdce po otevření hrudníku. Od poloviny 90.let se začaly využívat endovasální elektrody a ICD se implantoval do podkličkové oblasti podobně jako kardiostimulátory. První implantace v ČR tím přístupem byla provedena 24.1.1994 v Nemocnici Na Homolce.

Za 30 let praxe se přístroj zmenšil a prodloužila se i jeho životnost. Z počátku se musel měnit jednou za 21 měsíců, nyní vydrží jeho baterie až sedm let. Přístroj se stal za třicet let mnohem levnějším a dostupnějším. Nejnovější generace přístrojů navíc umožňuje dálkovou komunikaci s lékaři i přenos dat, která vypovídají o funkci přístroje i zdravotním stavu pacienta.

První ICD implantovaný v ČR
Počty implantací ICD v ČR

Soubor typu pdfVíce o historii implantací ICD lze nalézt v presentaci J. Bytešníka přednesené při příležitosti 30. výročí první implantace ICD (formát pdf)(10,4 MB)stáhnout

european society
of cardiology

EUROPEAN SOCIETY OF CARDIOLOGY

As a member of the Czech Society of Cardiology, you are automatically a member of the ESC and benefit from ESC Membership advantages.

Members are invited to discover the ESC Fellowship programme, make use of the ESC Guidelines and discover the ESC Journals and Educational Products and Activities. Find out details about the Congresses and Meetings and subscribe to the My ESC-News in order to receive regular newsletters on the ESC activities.

Česká kardiologická společnost
Netroufalky 6b, 625 00 Brno
543 213 825
Servier

Servier - generální partner české kardiologické společnosti pro rok 2021

© Česká kardiologická společnost