PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RUPTURA ANEURYSMATU VALSAVOVA SINU DO PRAVÉ KOMORY.
Tématický okruh: Vrozené vady
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 108

Vintrych P. 1, Lhotský J. 1, Široký J. 2, Baxa J. 3, Zlocha V. 2, Rokyta R. 1

1 Kardiologická klinika FN a LF Plzeň, Centrum vysoce specializované kardiovaskulární péče FN Plzeň, Plzeň, 2 Kardiochirurgické oddělení, Centrum vysoce specializované kardiovaskulární péče FN Plzeň, Plzeň, 3 Klinika zobrazovacích metod, FN Plzeň, Plzeň


Úvod:
Aneurysma Valsavova sinu (SVA) je vzácná kardiovaskulární patologie, která vzniká při vrozené absenci tunica media aortální stěny v místě spojení s aortálním anulem či získaně. Ruptura SVA může rychle vést k život ohrožujícímu stavu s výraznou progresí srdečního selhání. Echokardiografické vyšetření, kontrastní CT vyšetření či vyšetření magnetickou rezonance hrají klíčovou roli v diagnostice. Chirurgické řešení je častou metodou volby.

Kazuistika:
43letá pacientka s léčenou arteriální hypertenzí byla přijata na pneumologickou kliniku pro náhle vzniklou bolest mezi lopatkami, suchý kašel a přetrvávající námahovou dušnost. Pro podezření na pneumonii zahájena empirická ATB terapie, ale bez ústupu symptomů. Na plicní klinice provedeno orientační echokardiografické vyšetření s podezřením na defekt komorového septa. Echokardiografické vyšetření (včetně TEE) na naší klinice i následné kontrastní CT vyšetření prokázaly prasklé aneurysma pravého koronárního sinu s levo-pravým zkratem. Bylo indikováno časná rekonstrukce kořene aorty záplatou. Výkon proběhl bez komplikací.

Závěr:
V této práci prezentujeme vzácnou patologii kardiovaskulárního systému u mladé pacientky a její úspěšné chirurgické řešení.