SRDEČNÍ SELHÁVÁNÍ A DIABETES – POHLED KARDIOLOGA
Prevalence srdečního selhávání (SS) u nemocných s diabetes mellitus (DM) dosahuje až 22% a roční incidence nově diagnostikovaného SS je 13/100 osob/rok. Mortalita diabetika se srdečním selháváním je až 33/100 osob za rok oproti 3,7/100 osob u diabetiků bez SS. Dysfunkce levé komory srdeční je u DM způsobována ischemií, hypertrofií stěn při hypertenzi a možná i diabetickou kardiomyopatií. Rozlišení podílu jednotlivých mechanizmů je obtížné, stejně jako klinická diagnostika tzv. diabetické kardiomyopatie. Určení etiologie SS má ale velký význam pro prognózu nemocných.
Postižení myokardu u DM zahrnuje postižení kardiomyocytů, intersticiální pojivové tkáně s nálezem atypického glykoproteinu a i kardiálních nervů a cév s endoteliální dysfunkce. Významnou roli v patogenezi SS u DM hraje i zánětlivá reakce. DM a jeho léčba modifikuje a nepříznivě ovlivňuje některé kompenzační mechanizmy SS. Klinické projevy SS se u DM neliší od nediabetů, má závažnější podobu a větší potřebu rehospitalizací a přidružených komplikací s nutností polyfarmacie. Hypertenze je 2x častější u DM závažnější formy. U nemocných s ICHS a DM jsou významněji porušeny lipidové a protrombotické parametry oproti nediabetikům. Intervence rizikových faktorů je u DM horší, zvláště kontrola hypertenze a dyslipidemie. SS je stav u kterého se mnohem častěji také objevuje nový DM a vyskytuje se více insulínová rezistence.
Nemáme klinickou studií zabývající se léčbou SS u diabetiků a musíme se spolehnout jen na analýzu podskupin ve studiích SS, se zastoupení diabetiků od 20 do 37%. Základem léčby SS je časné nasazení kombinace léků blokující renin angiotensinový systém a beta blokátorů i přes negativní vliv BB na metabolizmus cukrů a insulinu. Nadějné je i podávání metabolických modulátorů myokardu.
Práce podpořena výzkumným záměrem MSM0021622402 „Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob“