Kontrastem indukovaná nefropatie (CIN) je častým a závažným klinickým problémem, který významně negativně ovlivňuje prognózu nemocných.
CIN je definována jako nově vzniklá renální insuficience nebo její zhoršení v souvislosti s podáním kontrastní látky (vzestup kreatininu o 44umol/l nebo o 25% výchozí hodnoty).
Mechanizmus vzniku CIN u predisponovaného nemocného je komplexní ( komibnace přímého toxického účinku kontratní látky a ischemie dřeně ledvin).
Nejzávažnější rizikové faktory vzniku CIN jsou chronická renální insuficience, anemie diabetes mellitus, věk>75let, deplece intravaskulárního objemu, srdeční selhání a užívání nefrotoxických léků.
Zhoršení renálních funkcí po podání kontrastní látky je spojeno s prodlouženou dobou hospitalizace, zvýšením MACE a mortality nemocných podstupujících vyšetření s použitím kontrastní látky.
Pro klinickou praxi je zásadně důležité, že pečlivou rizikovou stratifikací můžeme vznik CIN předjímat a indentifikovat nemocné, kteří profitují z preventivních opatření (iv hydratace, NAC, vysazení nefrotoxických léků, hemofiltrace, použití iso-osmolárních kontrasních látek v co nejnižší dávce, vyhnout se opakovanému podání kontrastní látky ) případně indikovat alternativní zobrazovací metodu bez použití kontrastní látky.