SPONTÁNNÍ DISEKCE KMENE LEVÉ VĚNČITÉ TEPNY JAKO VZÁCNÁ PŘÍČINA AIM U MLADÉ ŽENY

P. Jeřábek, M. Vytiska, P. Kala, O. Boček, P. Neugebauer, M. Poloczek, J. Pařenica (Brno)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský, XV. výroční sjezd ČKS

Úvod:  Příčinou vzniku AIM je téměř ve všech případech koronární ateroskleróza srdce s rupturou AS plátu a následnou trombózou tepny. Neaterosklerotické  postižení věnčitých tepen je vzácnou příčinou vzniku infarktu myokardu, vyskytuje se asi u 6%  pacientů s AIM, často u mladých lidí bez rizikových faktorů ICHS.
Metodika: Autoři prezentují případ mladé ženy s AIM v důsledku spontánní disekce kmene levé věnčité tepny, zasahující významně celý proximální a část středního úseku ramus interventricularis anterior ( RIA) a hraničně i  proximální část  ramus circumflexus (RC) . Diagnóza byla stanovena  na základě koronarografie a potvrzena vyšetřením intrakoronárním ultrazvukem (IVUS ). Pacientka byla léčena akutní PCI kmene levé věnčité tepny, proximální a střední části RIA s implantací  2 drug eluting stentů (DES).
Výsledky: Po kontrolní koronarografii a reintervenci kmene ACS byla pacientka propuštěna do ambulantní péče s  přetrvávající dysfunkcí LK (EF LK 40% při akineze hrotu a části PS). V ošetřené části levé věnčité tepny byl po opakované intervenci docílen optimální výsledek, postižení RC bylo hodnoceno jako funkčně nevýznamné (FFR =0,92) a disekce byla bez další progrese. Rovněž CT vyšetření ascendentní aorty neprokázalo disekci.
Diskuse: Spontánní disekce věnčité tepny (SCAD) je vzácná příčina vzniku AIM. V literatuře je popsáno asi 250 případů SCAD, klinicky sa často manifestuje jako náhlá smrt a celková mortalita je odhadována na 70%. Jako rizikové faktory se uvádí ženské pohlaví, těhotenství, hormonální antikoncepce, hypertenze, systémové onemocnění  pojiva a ateromatóza aorty. Terapeutický postup není jednoznačně stanoven, v popisovaných případech se uplatňovala chirurgická revaskularizace i intervenční  léčba- PCI s implantací stentů.
Závěr: Koronární intervence byla pravděpodobně život zachraňujícím zákrokem u mladé ženy s raritním koronárním postižením.