KAZUISTIKA PACIENTKY SE SYNDROMEM TAKO-TSUBO
Úvod: Tako-tsubo syndrom zahrnuje typickou bolest na hrudi spojenou s přechodnou dyskinézou hrotu s ev. postižením středních segmentů LK, ST elevace v prekordiálních svodech s nevýznamným nálezem na koronárních tepnách a lehkou elevaci markerů myokardiální léze. Jednoznačná etiopatogeneze zůstává nedořešena, porucha vzniká vždy v souvislosti s psychickou či fyzickou námahou. Prevalence udávaná u nemocných s AKS s ST elevacemi je 1,7-2,2%, převažují ženy v postmenopauzálním věku. Prognóza je dobrá, hospitalizační mortalita se pohybuje kolem 1%. U 3,5% nemocných jsou popsány recidivy.
Popis případu: Jednalo se o 63 letou ženu s anamnézou opakovaných bolestí na hrudi ve vazbě na stres od r. 2000, byla vyšetřována na několika pracovištích v období kdy neměla akutní obtíže včetně TTE, TEE s normálními nálezy, zátěžové testy odmítala. Chronicky užívala 2,5 mg indapamidu a 25 mg metoprololu bez výraznějšího ovlivnění potíží. Přechodně pobývala na Ukrajině, kde byla cca dva roky v péči lidových léčitelů.
V r. 2006 byla hospitalizována pro typickou stenokardii vzniklou při rodinné hádce. RZS zjistila STE V3-4, po s.l. aplikaci nitrátu však došlo ke zhoršení bolestí a k hypotenzi. Při vstupní TTE byla zjištěna EF LKS 30% s obrazem dyskinézy hrotu a významný intraventrikulární gradient. SKG byla bez patologie, ventrikulograficky nález odpovídal TTE. Nemocná byla dimitována na kombinaci metoprolol, amlodipin, ASA a SSRI v uspokojivém stavu, echokardiografický obraz se zcela normalizoval do měsíce od přijetí. Klidový SPECT srdce prokázal normální distribuci 99mTc-MIBI. Zátěžové testy a zvažované MRI nemocná odmítá. Nemocná nadále zůstává v našem dispenzáři. Případ byl uzavřen jako Tako-tsubo syndrom.
Závěr: Kazuistika potvrzuje dobrou prognózu i úzké podskupiny nemocných s recidivami obtíží.