KOMBINOVANÁ PŘÍČINA TĚŽKÉ PREKAPILÁRNÍ PLICNÍ HYPERTENZE /2 KAZUISTICKÉ SDĚLENÍ/
Kombinovaná příčina prekapilární plicní hypertenze může modfikovat spůsob diagnostiky a léčbu pacientů. Prezentujeme 2 kazuistiky pacientů s kombinovanou příčinnou významné prekapilární plicní hypertenze.
Kazuistika č.1.: 58-ročná žena, V anamnéze paroxyzmy fibrilace síní, klidová dušnost a bolesti na hrudi. Na EKG deprese ST na přední stěně. 2/06 SKG a PCI RIA s implantací stentu. 10/06 progrese stavu, námahová dušnost III st., oprese na hrudníku. Dle TTE známky klidové plicní hypertenze, systolický tlak v AP 45-50mmHg, PK hraniční velikosti a nález defektu septa síní/průměr 10mm/. Při kompletní katetrizaci potvzen L-P zkrat na úrovni septa síní Qp/QS 1.7, a lehká prekapilární plicní hypertenze. Zvažován uzávěr defektu septa síní. 5/07 další progrese stavu, ND III-IV st., otoky DKK, dle TTE LK bez dilatace, EFLK 62%, PK dilatovaná, s těžkou systolickou dysfunkcí, při pravostranné katetrizaci nález těžké prekapilární plicní hypertenze/90/27/51mmHg/, PK 130/10mmHg. Stav hodnocen jako těžká prekapilární idiopatická plicní hypertenze a nevýznamný defekt septa síní 10x9mm. Pacientka byla odeslána do centra pro léčbu plicní hypertenze, kde se dosud léči.
Kazuistika č.2.: pacientka s počátkem potíží od 1/07, anamnézou ND II st., bolesti a otoků kloubů DKK + erytema nodosum, potvrzená diagnóza sarkoidózy. Echokardiogaficky nález: významný, chronický perikardialní cirkulární výpotek, s maximální separací 21mm, LK v normě, , EFLK 65%, PK lehce dilatována/31mm/ s truksupidální regurgitací 2st., a klidové známky lehké prekapilární plicní hypertenze, odhadovaný systolický tlak v AP byl 45mmHg. 4/07 další progrese stavu, námahová dušnost III st., atypické bolesti na hrudi, dle echa dilatace PK/40mm/ a známky významné prekapilární plicní hypertenze. CT vyšetření odhalilo masivní subakutní plicní embolizaci. Pacientka úspešně léčba antikoagulační terapii.