KORONÁRNÍ ARTERIÁLNÍ EKTAZIE POSTIHUJÍCÍ LEVOU VĚNČITOU TEPNU
Úvod:Koronární arteriální ektazie jsou dlouhodobě známým nálezem u 1,2-5% nemocných, podstupujících koronarografické vyšetření. Jsou spojeny často s koronární aterosklerozou, ale vyskytují se i formy dilatační koronaropatie s absencí aterosklerotických změn, formy vrozené, mohou také doprovázet polyarteritis nodosa a další onemocnění.
Kazuistika: Prezentujeme případ 65 leté nemocné s koronárními ektaziemi I. typu dle Markise bez postižení pravé koronární tepny. Nemocná byla přijata pro atypickou protrahovanou bolest na hrudi vzniklou při rychlé rotaci trupem. Vstupní Ekg s depresemi ST nad boční stěnou, TnI pozitivní. Stav klasifikován vstupně jako nestabilní AP. Nemocná byla do této doby bez typických aginozních obtíží, dlouhodobě byla sledována pouze pro vertebrogenní algický syndrom. TTE bez poruchy kinetiky levé komory srdeční s patrným rozšířením kmene levé věnčité tepny. Provedená SKG zjistila difusní ektatické postižení proximálních částí levé věnčité tepny dosahující až šíře 18 mm s těsnou odstupovou stenozou ramus circumflexus. Pravá věnčitá tepna měla difusním sklerotické postižení. S ohledem na charakter nálezu zvažováno primárně chirurgické řešení. Po konzultaci kardiochirurga, s přihlédnutím k absenci obtíží nemocné při zátěži a její preferenci postupováno konzervativně. Nemocná zůstává nadále asymptomatická.
Závěr: Jednoznačná doporučení pro terapeutický postup nejsou dosud stanovena částečně pro nízkou incidenci a zejména pro etiologickou heterogenitu ektazií. I konzervativní přístup může udržet dobrou kvalitu života.