PLICNÍ EMBOLIZACE JAKO NÁSLEDEK UŽÍVÁNÍ HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE
Plicní embolizace je častým, mnohdy obtížně diagnostikovatelným onemocněním, které v 95% vzniká v souvislosti s hlubokou žilní trombózou dolních končetin. Jedním z rizikových faktorů je hormonální antikoncepce.V úvodu našeho sdělení stručně shrnujeme patogenezi a klinický obraz onemocnění, jeho diagnostiku, léčbu i prevenci.
V následném kazuistickém sdělení prezentujeme průběh intenzivní péče u 20 - leté pacientky, dosud vážněji nestonající, nekuřačky. Nemocná byla přivezena na emergency pro krátkodobou ztrátu vědomí, dušnost a současně otok levé dolní končetiny /LDK/. Angio CT hrudníku prokázalo oboustannou rozsáhlou plicní embolii, pacientka byla následně přijata na K-JIP.
V práci popisujeme komplexní léčbu včetně podání lokální trombolýzy, ošetřovatelskou péči o nemocnou a její potřeby.
I při komplexní léčbě dochází ke komplikaci zdravotního stavu nemocné, již na standartním oddělení - progrese trombozy LDK, synkopa s malým poraněním hlavy. Je indikováno zavedení kaválního filtru a zahájení lokální trombolýzy, pacientka byla znovu přijata na K-JIP.
Stav pacientky se postupně stabilizuje, popisujeme i přínos spolupráce samotné nemocné - aktivní spolupráce s okolím, zapojení se do léčby.
Na závěr sdělení uvádíme statistiku prodělaného onemocnění a mortality u žen za rok 2007 užívajících hormonální antikoncepci, hospitalizovaných na naší kardiologické jednotce intenzivní péče.